چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ۱۹:۴۹:۵۹

چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟


چگونگی استخراج بیت کوین را در این مقاله برای شما تشریح می کنیم. قبل پرداختن به مقوله استخراج بیت کوین، به صورت مختصر با خود این ارز دیجیتال بیشتر آشنا می شویم.

آشنایی مختصری درباره بیت کویین

بیت‌کوین (Bitcoin) یک رمزارز نظام پرداخت جهانی با کارکردهای شبیه به پول بی‌پشتوانه محسوب می شود. کشور السالوادور بیت کوین را به عنوان پول قانونی به رسمیت شناخت. بیت‌کوین به لحاظ فیزیکی نخستین پول دیجیتال نامتمرکز است، که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی فعالیت دارد. این شبکه با نام همتابه‌همتا نیز شناخته شده که تراکنش‌ها را مستقیماً و بدون نیاز به واسطه برای کاربران انجام می‌شود.

شاید به زبانی بسیار ساده بتوان بیت کوین را این گونه مطرح کرد که : بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که به هیچ کشور یا شرکت خاصی وابسته نیست.

یکی از دلایل امیدواری به آینده بیت کوین مسئله غیر متمرکز بود آن است. شبکه بیت کوین برای فعالیت فقط به تبادل کاربران خود نیازمند است.

برای آشنایی کامل با بیت کوین به مقاله مربوطه به این بخش در سایت مشهد اکسچنج مراجعه کنید.

استخراج بیت کوین


استخراج بیت کوین چگونه انجام میشود؟


اولین سوالی که در ذهن هر مخاطب ایجاد می‌شود این است که دقیقاً استخراج بیت کوین چگونه صورت می‌گیرد و سودآوری آن به چه شکلی تعریف می‌شود. 

دستگاه‌های ماینینگ برای استخراج بیت کوین طراحی شده اند. نوظهور صنعت ماینینگ و شکل تازه درآمدزایی از آن باعث شده است تا اکثریت مردم درباره چگونگی انجام این فعالیت کنجکاو شوند.  

در ادامه برای آشنایی با آموزش کامل استخراج بیت کوین همراه باشید...

بیت کوین

استخراج کنندگان بیت کوین با علم بر این که شبکه بیت کوین به ازای تایید تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه به آن‌ها پاداش می‌دهد، دست به فعالیت استخراج آن میزنند.

افراد ماینر به مدد دستگاه‌های استخراج خود در حفظ امنیت شبکه بیت کوین فعالیت دارند که باعث اطمینان کاربران در تراکنش‌های بیت کوین میشود. در این پروسه سیستمهای ماینر طی فرایند پیچیده علم ریاضی، معادلات را حل کرده و به محض اینکه یک نفر به جواب برسد، بیت کوین تولید می شود. این رمزارز به عنوان پاداش به فرد ماینر تعلق می‌گیرد.

از مزیت های ماینرهاعلاوه بر تایید تراکنش‌ها می توان به اینکه واحدهای بیت کوین به صورت توزیع شده؛ تولید شوند اشاره کرد. بر خلاف پول‌های فیزیکی که صدور آن نیاز به مجوز و دخالت بانک دارد، در بیت کوین همه کاربران می‌توانند در صدور پول (واحدهای بیت کوین) مشارکتی مآثر داشته باشند.


برای استخراج بیت کوین به چه دستگاهی نیازمندیم؟


به دیلی امنیت شبکه و جلوگیری از همه واحد های بیت کوین این امر به مرور زمان سخت‌تر شده و پاداش استخراج کاهش پیدا کرده است.

تعداد کل بیت کوین‌هایی استخراج شده به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است، که این کمیت بیت کوین باعث کمیابی این رمزارز می‌شود.

در حال حاضر در بازه زمانی ده دقیقه ۱۲.۵ بیت کوین استخراج می شود؛  که تاکنون بیش از ۱۷ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده و پیش‌بینی می‌شود که تمام استخراج واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ به درازا بکشد.

تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین

بیت کوین برای استخراج نیازمند به یک سری تجهیزات و ملزومات است. تجهیزات ماینینگ نسبت به ابعاد بزرگ و کوچک توان های متفاوتی دارند. برای مثال تجهیزاتی که برای یک فارم (مزرعه) بزرگ با چند صد دستگاه مورد نیاز است با تجهیزات لازمنیاز برای یک ماینر کوچک با چند دستگاه بسیار متفاوت دارد. اما طبق یک قاعده کلی برای انجام استخراج بیت کوین قطعا به موارد زیر نیاز است:

دستگاه استخراج

دستگاه استخراج مخصوص (ASIC)

  1-کیف پول بیت کوین

  2-اینترنت (ADSL یا TD-LTE) کفایت می‌کند.

   3-برق و کابل‌ و تجهیزات مناسب برقی 

   4-خنک‌کننده (فن)


دستگاه استخراج مخصوص بیت کوین


در اوایل معرفی بیت کوین، استخراج آن با CPU یا همان پردازنده‌‌ها به راحتی انجام می گرفت و کامپیوترهای خانگی معمولی توان استخراج سودآور بیت کوین را داشتند. رفته رفته گسترش شبکه بیت کوین و ماینرهای آن، استخراج به‌صرفه بیت کوین با تراشه‌های مخصوصی به نام‌ ای‌سیک (ASIC) فقط امکان پذیر است. استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی یا موبایل هیچگونه سودآوری ندارد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر


کیف پول بیت کوین


افراد ماینر به یک کیف پول نیاز دارند که برای ذخیره درآمدشان کارآمد است. نرم افزارهای کیف پول رایگان که قابلیت نصب در کامپیوترو تلفن همراه دارند.


اینترنت


از اصلی ترین موراد برای استخراج بیت کوین باید به اینترنت اشاره کرد. مهمترین ویژگی برای اینترنت در استخراج بیت کوین بجای سرعت و حجم ا پایداری و قطع نشدن آن است. اینترنت‌های ADSL و TD-LTE برای این کار بسیار مناسب محسوب می شوند.


برق و تجهیزات برقی مناسب


از اصلی ترین موضوعها در ماینینگ بیت کوین، باید به برق اشاره کرد. با توجه به مصرف زیاد برق دستگاه‌های استخراج، برای این کار کاربران به برق و تجهیزات مناسب نیازمند هستند تا بتوانند بصورت قانونی و ایمنی به فعالیت خود را ادامه دهند. طبق قوانین وضع در کشور ایران، استفاده برق خانگی یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین ممنوع است. در ادامه به چگونگی مجوز استخراج بیت کوین طبق قوانین کشور ایران می پردازیم.


خنک‌کننده


دستگاه‌های ماینینگ علاوه بر مصرف برق، ایجاد سر و صدای بلند، به شدت داغ می‌شوند و برای افزایش طول عمر، خنک کردن و کارایی آن به یک خنک کننده قوی نیازمند است.

تهیه دستگاه‌ استخراج بیت کوین

با گسترش شبکه بیت کوین، استخراج آن با کامپیوتر های معمولی اصلا مرقون به صرفه نیست و برای استخراج به بیت کوین به دستگاه تخصصی که بنام ای‌سیک (ASIC) مورد نیاز است.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین مثل گوشی‌های موبایل در طرح‌ها و مدلهای مختلف که کارکرد متفاوتی با یک دیگر دارند، از جمله این کارایی می توان به نوع برند و مدل آن اشاره داشت.

دستگاه‌های استخراج معمولا توسط تولیدکننده در قیمت پایین‌تر به بازار پیش فروش می شوند. به غیر از سایت‌های رسمی تولیدکننده، دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سایت‌های مختلفی از جمله آمازون و ای بی قابل تهیه است. به علت تحریم های موجود برای تهیه دستگاه از سایتهای خارجی و منع فالیت های استخراج خانگی این امر کمی در کشور ایران پیچیده و نیاز به مجوزهای رسمی دارد.

از بهترین دستگاه ها برای استخراج بیت کوین می توان به دستگاه های زیر اشاره کرد:

دستگاه انت ماینر اس ۹ جی (Bitmain Antminer S9j)

دستگاه واتس‌ماینر ام ۱۰ (Whatsminer M10)

دستگاه واتس‌ماینر ام ۱۰ (Whatsminer M10)

دستگاه Ebang Ebit E11++

مهمترین نکته درباره دستگاه های استخراخ بیت کویت این است که می توان دیگر ارزهای دیجیتال را از آن استخراج کرد.

اغلب دستگاه‌های استخراج ای‌سیک از یک الگوریتم رمزنگاری پیروی می کنند. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 نام دارد. بنابراین کاربرانی که از دستگاه‌های استخراج با الگوریتم SHA-256 به فعالیت مشغولند، می توانند بیت کوین و چند ارز دیجیتال دیگر که روی این الگوریتم تنظیم شده اند را به راحتی ماین کنند.

نکته قابل توجه این است که استخراج فقط برای یک ارز ممکن است و نمی توان همزمان از یک دستگاه دو ارز متفاوت استخراج کرد.


بررسی سودآوری ماینینگ


با یک حساب کتاب ساده ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، نسبت به قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق، می توان سود را را به راحتی حساب کرد. با توجه به موارد ذکر شده استخراج بیت کوین برای کاربرانی که مجوز مصرف برق را ندارند به صرفه نیست.

از مهمترین موارد سودآوری ماینینگ  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سختی استخراج

قیمت و هزینه‌های برق

قیمت بیت کوین


استخراج بیت کوین بدون نیاز دستگاه؟


به لحاظ تئوری استخراج بیت کوین با کامپیوتر معمولی و لپ تاپ امری امکان پذیر است که در حال حاضر به صرفه نیست و توجیح اقتصادی ندارد.

شاید این مسائله ذهن مخاطبان را درگیر کند که به غیر از خرید دستگاه استخراج بیت کوین روش دیگر وجود داشته باشد؟

یکی از راه ها برای استخراج بیت کوین بدون خرید دستگاه استخراج ابری است.

استخراج ابری چیست؟

کلود ماینینگ (Cloud mining) یا همان استخراج ابری آن دسته از خدمات و شرکت‌هایی را شامل می شود که با فروش قدرت پردازش سخت‌افزارشان به کاربران، کارهای مربوط به استخراج بیت کوین و نگه‌داری تجهیزات را تامین می‌کنند.

در روش کلود ماینینگ کاربران بدون خریداری تجهیزات سخت افزاری با قیمت بالا، از روش راه دور به صورت ابری قادرند استخراج ارزهای دیجیتال را انجام دهند. در این روش تنها با رایانه و گوشی نیاز است که از طریق آن کاربران سودشان را مشاهده کنند.


وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران


استخراج بیت کوین و یا هر ارز دیجتال دیگر با مجوز رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت منعی ندارد. تمامی استخراج هایی که از این وزارت مجوز نگرفته باشند جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد.

اما استخراج بیت کوین  برای کاربرانی که مجوز هم داشته باشند تنها از طریق دستگاه ای‌سیک (ASIC) به صرفه است. قبل از تیرماه ۹۸، واردات این دستگاه به ایران ممنوع اعلام شده بود که عمدتا به صورت قاچاق به بازار ایران فروخته می شدند. دستگاه های قاچاق ضبط و با متخلفین برخود قانونی صورت می گرفت.

اما در ۲۲ تیر ماه سال ۹۸ اداره گمرک ایران طی اطلاعیه به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دستگاه استخراج ارز دیجیتال با عنوان ماینر در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار گرفتند. اما این معنای آغاز ترخیص دستگاه ارز دیجتال محسوب نمی شود. برای اجرای نهایی ترخیص این دستگاه مجوز از وزارت صنعت و معدن الزامی است.

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله استخراج بیت کوین در ایران قانونی بوده که ملزم به مجوزهای لازمه و شرایط مربوطه زیر نظر وزارت صنعت انجام پذیر است.

تهیه شده توسط تیم تحریریه؛ مشهد اکسچنجتماس با ما  :برای تماس با ما از کانال های ارتباطی زیر استفاده کنید

  پشتیبانی سایت :ارسال تیکت در سایت

   

  پشتیبانی تلگرام: mchangersupport@ ساعت پاسخگویی 9 صبح تا 12 شب 

  کانال تلگرام : mashhadexchange

  ارتباط فقط از راه تلگرام و تیکت 

  آدرس مشهد بلوارشفا محمد زاده 19

مشهد اکسچنج, خرید پرفکت, فروش پرفکت