بیت‌کوین کش یا اتریوم

۱۱ تیر ۱۴۰۰ ۱۵:۵۸:۰۸

بیت‌کوین کش و اتریوم مسیری طولانی را پشت سر گذاشته‌اند. حالا سوال اینجاست که این دو چه جایگاهی در مقابل یکدیگر دارند و بهترین راه برای مقایسه‌ بیت‌کوین کش و اتریوم چیست؟در ادامه قصد داریم شما را با این دو آشنا نماییم .

بیت‌کوین کش چیست؟

 

بیت‌کوین کش یک نوع ارز دیجیتال و یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز است و مبتنی بر بلاک‌چین می‌باشد و یا به‌اصطلاح به‌عنوان یک شبکه پرداخت ویک کریپتوکارنسی کار می‌کند که واحد اصلی تراکنش آن توکنBCH است. بیت‌کوین کش یک نوع پول همتا به همتا در درگاه اینترنتی است برای انجام‌دادن عملیات خود به هیچ بانک مرکزی و اشخاص ثالث قابل اعتمادی نیازمند نیست و به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز می‌باشد. تمرکز اصلی بیت‌کوین کش بر افزایش ظرفیت تراکنش‌هاست. بیت‌کوین کش دارای شباهت زیادی با بیت‌کوین است ولی ازنظر فنی تفاوت‌های زیادی باهم دارند.

اتریوم چیست؟

 

اتریوم پلتفرمی عمومی، متن آزاد مبتنی بر فناوری بلاک‌چین می‌باشد که به توسعه دهندگان کمک می‌کند برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر رویی آن اعمال کنند. این پلتفرم ماشین مجازی تورینگ کامل اتریوم فراهم می‌کند و اسکریپت‌ها را از طریق شبکه‌های بین‌المللی گره‌های عمومی را اجرا می‌کند. 

تاریخچه بیت‌کوین کش

بیت‌کوین کش یا که به‌اختصارBitcoin Cash نامیده می‌شود. یکی از انواع رمزارز در دنیای رمزارز دیجیتال می‌باشد که در اوت سال 2017 که ازروی شاخة زنجیره بلاک‌چین بیت‌کوین به‌خاطر تغییر در اندازه سایز هر بلوک و تغییراتی بروی کد ایجاد گردید. این جداشدن که معروف به هارک فورک است در یک اوت سال 2017 رخ داد و این فورک موجب جداشدن بیت‌کوین کش از بیت‌کوین شد. همان زمانی کسانی که دارنده مقداری بیت‌کوین بود به همان مقدار نیز بیت‌کوین کش دریافت کرد. در سال 15 نوامبر 2015 این رمزارز شاخه‌بندی شد به نام‌های بیت‌کوین کش ABC و بیت‌کوین SV.

راجر ور که به مسیح بیت‌کوین معروف است که از ابتدا جز جامعة بیت‌کوین بود و در استارتاپ‌های بلاک‌چینی نقشی بسزایی داشت. راجر ور اکنون یکی از حامیان مهم واصلی بیت‌کوین کش می‌باشد و مالک سایت Bitcoin.com است.

تاریخچه اتریوم

ویتالیک بوترین در سال 2013 یک مقاله سفید ارائه داد که در طی همان سال ایده اتریوم پا در میان گذاشت. ویتالیک بوترین در مجله بیت‌کوین کار می‌کرد و این اظهارنظر را داشت بیت‌کوین دارای کاستی‌های می‌باشد که این کاستی‌ها باید رفع شوند. در نتیجه ایشان در ژانویه 2014 به کمک چند توسعه‌دهنده دیگر ایده خودش را تکمیل‌تر کرد و در اوت همان سال 2014 ایده خودش را پیاده‌سازی کرد.

همچنین می توانید بخوانید: چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

ویژگی‌های مهم اتریوم

ویژگی‌های مهم اتریوم به صورت زیر می باشد:

اینترنت خصوصی‌تر

افراد علاوه براین که به پلتفرم اتریوم دسترسی دارند نیازی ندارند که کل اطلاعات شخصی خود را به یک سرویس‌دهنده هنگام استفاده از اتریوم ارائه دهند. اتریوم در حال ساخت اقتصادی بر اساس ارزش و نه بر مبنای نظارت است.

بانکداری برای همه

تمامی افراد در سراسر دنیا، به‌راحتی به خدمات مالی دسترسی ندارند. این زمانی است که تنها چیزی که کلیه افراد برای دسترسی به اتریوم و محصولات بومی بستر آن شامل رمزارز، وام دادن، قرض گرفتن پول و ذخیره‌سازی ارزش نیاز دارند، اتصال به اینترنت است.

شبکه همتا به همتا

اتریوم این امکان را مشتریان یا کاربران خود می‌دهد که به طور مستقیم و بدون واسطه هیچ شرکتی با سراسر دنیا به طور مستقیم کار کنند.

ضمانت تجارت

کاربران در پلتفرم از تضمین امنیت به‌صورت داخلی برخوردار می‌شوند و این امنیت را به کاربران می‌دهد که بدون موافقت آنها هیچ تغییری در حساب مالی‌شان امکان‌پذیر نباشد. به همین دلیل مشتریان برای داشتن کسب‌وکار نیازی به دخالت شرکت‌های دیگر ندارند.

سازگاری

در اتریوم این قابلیت وجود دارد که همواره محصولات تجارب بهتری در حال ساخت است و دلیل این کار این است که محصولات اتریوم به‌صورت پیش‌فرض سازگاری دارند این یعنی اینکه شرکت‌ها ازطریق اینترنت می‌تواند بهره‌گیری و سازگاری بیشتری داشته باشند.

مقایسه بیت‌کوین کش و اتریوم

پول ونرم افزار ازجمله فاکتورهای مهمی هستند که در دنیای مدرن امروزی از اهمیت بالای برخوردار هستند. بیت‌کوین کش و اتریوم دو مورد از پروژه‌هایی هستند که باعث پیشرفت و ترویج غیرمتمرکز این دو فاکتور مهم در زندگی ما شدند.

باتوجه‌به اینکه بیت‌کوین کش و اتریوم دو نوع پروژه مجزا از هم دیگر می‌باشند ولی روش‌های یا معیارهای کلیدی بسیاری وجود دارد که برای پیشرفت کردن آنها حیاتی به شمار می‌روند. نمونه‌هایی از معیارها مانند حجم و کارمزدهای تراکنش می‌باشد. در این مقاله به چهار مورد از تفاوت‌ها و شباهت‌های بیت‌کوین کش و اتریوم می‌پردازیم:

انعطاف‌پذیری

زمانی که ما می‌خواهیم بیت‌کوین کش و اتریوم را از هم مقایسه کنیم مثل این است که ما می‌خواهیم دو نمونه میوه مثل پرتغال و سیب را از هم مقایسه کنیم. هدف بیت‌کوین کش این است که راهی مطمئن و قابل‌اعتماد برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌ها است درحالی‌که هدف از اتریوم به‌عنوان یک ابرکامپیوتر می‌باشد.

وظیفه بیت‌کوین کش فقط، فقط روشی سریع و دارای کارمزد کم و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهد و به‌نوعی راهی امن‌تری از پول الکترونیکی همتا به همتا می‌باشد. بعضی از جنبه‌های مفید آن مجهز شدن یک پول دیجیتال به قابلیت برنامه‌نویسی است.

از قابلیت‌های بیت‌کوین کش می‌توان به چند امضایی بودن آن اشاره کرد که همین چند امضایی باعث شده بعضی از بیت‌کوین کش‌ها فقط دو شخص مشخصی قابلیت استفاده را داشته باشند. دلیل ابتدایی بدون زبان اسکریپت بیت‌کوین کش جلوگیری از وجود تقلب بوده است.

از جهتی دیگر کل هدف اتریوم دادن تمامی قدرت به دست توسعه دهنگان و ارائه نهایت انعطاف‌پذیری می‌باشد. زبان برنامه‌نویسی آن به طریقی توسعه پیدا کرده است که می‌تواند اتریوم را به یک ابرکامپیوتر غیرمتمرکز دارد و تمامی موضوعات ازجمله توکن‌ها بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی را در برگرفته است.

چنانچه تاریخ اتریوم را مورد بررسی قرار بدهیم متوجه این موضوع می‌شویم که باعث باگ‌های در قراردادهای هوشمند گردیده است.

بیت‌کوین کش در کارمزد تراکنش‌ها بهتر از اتریوم است

در بیت‌کوین کش و اتریوم هر دو کارمزد تراکنش از اهمیت بالایی برخوردار است. هیچ کسی دوست ندارد هنگام استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی هزینه‌ای بدهد پس هر دو این پروژه بیت‌کوین کش و اتریوم در تلاش هستند که درصد هزینه تراکنش خودشان را کاهش بدهند. بیت‌کوین کش عملکرد خوبی در کاهش هزینه تراکنش نسبت به اتریوم داشته و شاید دلیل اینکه هزینه تراکنش در بیت‌کوین کش کمتر بوده چراکه دلیل تقاضا در بیت‌کوین کش کمتر از اتریوم است. در حالت کلی می‌توان گفت که اتریوم از نسبت به بیت‌کوین کش از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

میزان حجم تراکنش در اتریوم بیشتر است در مقابل ارزش بازار بیت‌کوین کش سریع‌تر افزایش پیدا می‌کند.

موفقیت بیت‌کوین کش و اتریوم همانند دیگر ارزهای دیجیتال بستگی به موفقیت کاربری که از آن استفاده می‌کند دارد. این موفقیت در هرکدام معنی خاصی دارد مثلاً در بیت‌کوین کش به منی افزایش تعداد کاربران و بازرگانانی است که این ارز را قبول کرده‌اند و در اتریوم معنایی دیگر دارد که باید تعداد افراد بیشتری شروع به گسترش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در آن نمایند.

معیار اصلی در بیت‌کوین کش میزان پذیرش و استفاده کردن بازرگانان از آن و همچنین دستاورد اعداد دقیقی به تاجرانی که از بیت‌کوین کش استفاده کرده‌اند. مقایسه کردن این دو پروژه از هم خیلی پیچیده و سخت است ولی درکل هنگام مقایسه ارزش بازار بیت‌کوین کش ارزش بیشتری نسبت به اتریوم داشته است.

سخن آخر

در حال حاضر بیت‌کوین کش خیلی موفق‌تر از اتریوم بوده است. اما بیت‌کوین کش و اتریوم هر دو در حال پیشرفت هستند. فقط یک بهبود مقیاس‌پذیری می‌تواند باعث موفقیت اتریوم شود و تنها چیزی که در ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتاد این است که تغییرات خیلی زیادی در یک سال می‌تواند اتفاق بیفتد.

تهیه شده توسط تیم تحریریه؛ مشهد اکسچنج

 تماس با ما  :برای تماس با ما از کانال های ارتباطی زیر استفاده کنید

  پشتیبانی سایت :ارسال تیکت در سایت

   

  پشتیبانی تلگرام: mchangersupport@ ساعت پاسخگویی 9 صبح تا 12 شب 

  کانال تلگرام : mashhadexchange

  ارتباط فقط از راه تلگرام و تیکت 

  آدرس مشهد بلوارشفا محمد زاده 19

مشهد اکسچنج, خرید پرفکت, فروش پرفکت